Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” rozpoczęło realizację kolejnego projektu zdrowotnego, tym razem projektu dofinansowanego przez Miasto i Gminę Krotoszyn pod hasłem „WYPRZEDŹ RAKA”. W jego ramach założono na ten rok zorganizowanie dwóch akcji badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrycia takich chorób nowotworowych jak czerniak i rak piersi.

Pierwsza akcja ruszyła w dniu 27 maja 2017. W tym dniu podczas KrotoFEST-u rozpoczęły się badania profilaktyczne pod hasłem „Profilaktyka czerniaka – Zbadaj znamiona”. Do prowadzonego przez Stowarzyszenie w Parku Miejskim „Gabinetu pod Chmurką” zgłosiło się w celu skontrolowania występujących na skórze znamion 52 uczestników Festiwalu Aktywnych Sąsiadów. W czasie akcji badań profilaktycznych stwierdzono 7 przypadków zmian chorobowych w różnym stadium zaawansowania. W każdym przypadku niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna mająca na celu usunięcie zaatakowanej chorobą zmiany i ratowanie życia. W 15 przypadkach zalecono dalszą obserwację znamion i ich systematyczną kontrolę dermatologiczną.

Czy zatem warto korzystać z badań profilaktycznych? Każdy z nas musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam. Z kolei stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” zaprasza wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem mieszkańców Miasta i Gminy Krotoszyn na drugą turę badań.

W dniu 24 czerwca 2017 roku (sobota), w udostępnionych przez NZOZ „Krotoszyńska Przychodnia Zdrowia Psychicznego” pomieszczeniach zlokalizowanych w budynku Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej, każdy zbada występujące na skórze znamiona i pieprzyki w obrębie których czerniak rozwija się najczęściej. Badania będą prowadzone od godz. 9,00 do godz. 15,00 bez wcześniejszych zapisów i wg kolejności zgłoszeń w tym dniu. Ze względów organizacyjnych do osoby prowadzącej w tym dniu kontrolną rejestrację należy się zgłosić do godz. 14,00.

Skonsultuj swoje zdrowie i skorzystaj z porad specjalisty onkologa, który w tym dniu będzie do dyspozycji wszystkich zainteresowanych. Warto skontrolować swoją skórę przed latem. Nadmierne korzystanie ze słońca bywa bowiem niebezpieczne.

Serdecznie zapraszamy!